Operacija ušiju zbog oblika, pozicije, veličine
Operacijom ušnih školjki možemo korigovati oblik, poziciju, asimetriju i veličinu ušiju. To je relativno jednostavna hiruška procedura koja daje zadovoljavajući rezulatat i zadovoljnog pacijenta.
Mogu se korigovati urođeni defekti ili defekti nastali nakon neke povrede. Ukoliko je u pitanju urođeni defekt, operacija se preporučuje posle pete godine života tj. pre polaska u školu.
Operacija ušiju
Hirurg mora da poznaje anatomsku građu ušne školjke, jer uzrok ”klempavosti” može biti upravo u lošoj anatomiji. I hiruške procedure koje će se primeniti zavise od: stepena angulacije, zakrivljenosti vrha ušne školjke, dubine konhe, nerazvijenog antheliksa. Gledate televiziju Ordinacija
Saveti lekara 24h
Bez obzira kojom hiruškom metodom se radi, svaka od njih obihvata uklanjanje viška kože, rad ”na hrskavici” – skarifikaciju hrskavice i postavljanje suturnih šavova. Rezovi se prave u prirodnim naborima iza ušne školjke, tako da su kasnije neprimetni.
Operacija ušiju – procedura
Pri pregledu se od pacijenta uzme anamneza, obavi klinički pregled i donese odluka kojom će se hiruškom metodom raditi.
Preoperativno je neophodno uraditi laboratorijske i biohemijske analize.
Maloletna lica dolaze u pratnji roditelja koji za njih potpisuju pristanak na operaciju. Neposredno pred ulazak u salu prave se fotografije trenutnog stanja i markiraju incizione linije.
Operacija ušiju – otoplastika se radi u lokalnoj anesteziji. Za decu mlađu od 10 godina se radi u intravenskoj anesteziji.
Posle intervencije, pacijent odmah ide kuci sa datim savetom za postoperativnu negu.
Postoperativna terapija se sastoji od analgetika i antibiotika.
Imobilizaciju – čalmu oko ušiju, pacijent nosi nedelju dana, kada ujedno dolazi na prvu kontrolu, a konci se skidaju 14. postoperativnog dana.
Po skidanju imobilizacije na ušnim školjkama su prisutni hematomi i otoci, manje ili više vidljivi, koji se povlače u narednih 10-ak dana.
Vraćanje na posao – školu je moguće 7 dana nakon operacije, tj. kada se skine čalma.
Komplikacije: otoci, hematomi, infekcije, hondritis, keloidni ožiljci, asimetrija, mogućnost reintervencije – dobri rezultati se uvek očekuju, ali ne postoji garancija. Ako slučajno nije postignut željeni rezultat u toku prve operacije, onda je druga neophodna.
Izvor: estinena.rs