NaslovnaLekariSaveti lekaraDr Danilo Bulatović: Virus izaziva kašalj i ide na pluća - Ko...

Dr Danilo Bulatović: Virus izaziva kašalj i ide na pluća – Ko je najugroženiji

Što se tiče aktuelnih virusa koji odmah idu na pluća, trenutno vlada respiratorni sincicijalni virus, kaže lekar opšte medicine dr Danilo Bulatović.

On kaže da je ovaj virus do sada uglavnom napadao decu do dve godine starosti i da su posebno bila ugrožena deca sa poremećajima imuniteta i prevremeno rođena deca, a sada napada i odrasle.

Simptomi virusa koji izaziva kašalj i ide na pluća

„Bolest počinje tako što se javljaju simptomi prehlade, od temperature preko bolova u mišićima i zglobovima, kijavice, do zapušenog nosa i bolova u grlu. Ti simptomi traju četiri, pet dana i nisu toliko intenzivni. Nakon toga se javlja suvi nadražajni kašalj koji često traje mesec dana, a u težim slučajevima može da traje i do dva meseca“, kaže naš sagovornik.

U tom periodu kad se javlja uporan suvi kašalj obično nema drugih simptoma, sem što se pacijenti žale da im to remeti san i da imaju bolove u mišićima grudnog koša i stomaka od kašljanja, kaže dr Bulatović.

On navodi i ko je najugroženiji od ovog zdravstvenog problema.

„Osim dece sa oslabljenim imunitetom, najugroženiji kod odraslih su osobe na imunosupresivnoj terapiji, onkološki pacijenti, pogotovo oni koji su trenutno na terapiji, bubrežni i kardiovaskularni bolesnici, oni sa bolestima jetre.“

Posebno treba da se paze pacijenti sa bolestima pluća, oni koji imaju astmu, koji su imali tumor pluća, oni koji imaju opstruktivnu bolest pluća, ali i oni koji su prethodnih godina imali ovaj virus u težem obliku.

U slučaju da se respiratorni sincicijalni virus proširi na donji respiratorni trakt, izaziva upalu pluća ili bronhiolitis – infekciju pluća koja izaziva začepljenje u malim prolazima vazduha u plućima (bronhiolama).

Simptomi u tom slučaju mogu biti groznica, težak kašalj, zviždanje pri izdisanju, ubrzano ili otežano disanje, plavkasta boja kože zbog nedostatka kiseonika.

Većina dece i odraslih se oporavlja za jednu do dve nedelje. Teška i po život opasna infekcija koja zahteva boravak u bolnici može se javiti kod prevremeno rođene dece ili kod bilo koga ko ima hronične probleme sa srcem ili plućima.

Ako tegobe ne prolaze posle nekoliko dana, obavezno se obratite lekaru, a posebno potražite hitnu medicinsku pomoć ako se jave otežano disanje, velika temperatura ili plava boja kože, posebno na usnama i noktima.

Na kraju, dr Bulatović kaže da se pacijenti trenutno masovno žale i na hronični kašalj kom je uzrok nešto drugo – mikoplazma pneumonija.

„To je specifična bakterija koju karakteriše produktivan kašalj i temperatura od oko 37 stepeni koja traje i po mesec dana, ali tako što je imate tri, četiri dana, pa onda spadne na dan, dva“, kaže naš sagovornik.

U svakom slučaju, ako osetite tegobe koje traju, javite se lekaru, pa će on proceniti o čemu se tačno radi i koja terapija je najbolja.

Izvor: nova.rs

Poslednji tekstovi