Prirodna pomoć obolelim disajnim organima, olakšanje kod upala i alergija krije se u neobičnoj i često zapostavljeno lekovitoj biljci, neobičnog imena, divizma, a u prirodnoj medicini koriste se cela biljka – cvet, koren i listovi.
Lišće i cvet divizme sadrže saponine, prirodne materije koje olakšavaju tegobe kod kašlja i pomažu pri izbacivanju šlajma iz pluća. Divizma pomaže kod prehlada, gripa, angine, upale pluća, bronhitisa i astme.
Dobro je sredstvo i protiv alergija jer svojom sluzi oblaže disajne organe, čime ih fizički štiti od apsorpcije alergena i tako umanjuje rizik od alergijske reakcije.
Kod težih slučajeva plućnih bolesti, lišće divizme se može zapaliti i inhalirati. Ono ne sadrži štetne sastojke poput duvana.
Odlično je sredstvo protiv različitih upala i bolova.
Preparati od divizme se vekovima koriste i kod različitih infekcija izazvanih gljivicama i bakterijama.
Macerat divizme tradicionalan je preparat protiv tegoba izazvanih mikrobima i upalama. Posebno je cenjen kod upale i bolova uha, a pomaže i u rastvaranju viška cerumena, zatim kod herpesa, rana, ekcema, uboda, promrzlina.
Primenjuje se i kod upale očiju, bolova u kostima i mišićima, kod hemeroida.
Gledate televiziju Ordinacija Saveti lekara 24h
Mnogi herbalisti poznaju blagotvorno delovanje divizme na kosti, pa ovu biljku koriste kod hernije diskova i slomljenih kostiju.
Razlog je u sluzi koja jednako kao što vlaži pluća, podmazuje i kosti, tako da diskovi ”skliznu” na svoje mesto, a ukočeni zglobovi se opuste.
Kod problema sa zglobovima, artritisa i reume, narodna medicina preporučuje spoljnu upotrebu divizme.
Preparati od divizme većinom su zasnovani na cveću i lišću, ali i koren je značajan. Posebno je cenjen tonik protiv urinarne inkontinencije koji jača i poboljšava mišiće i snaži funkciju bešike. Takođe smanjuje frekvenciju uriniranja, a ima i adstringentna svojstva koja ublažavaju upalu bešike.
Pomaže i kod intersticijskog cistitisa i benigne hipertrofije prostate.
Herbalisti preporučuju čaj korena divizme i kod pareze lica, i drugih slučajeva bolova facijalnog nerva.
Berba divizme
Divizma raste po šumskim čistinama i peskovitim obalama reka i potoka. Cela biljka prekrivena je dlačicama. Cvetovi se beru od početka jula, tokom celog leta, do kraja jeseni.
Cvetove je važno brzo osušiti tako da ne izgube boju i hermetički zatvoriti jer inače gube lekovitost.
Listovi se beru nakon cvetanja po suvom i sunčanom vremenu i osušeni čuvaju u hermetički zatvorenoj posudi.
Koren se iskopava u kasnu jesen prve godine rasta ili u rano proleće, pre nego što biljka ozeleni.
Macerat divizme