Prokel je iz porodice kupusnjača (kupus, kelj, karfiol), predstavlja pravu riznicu zdravlja. Izgledom podseća na male glavice kupusa, i poseduje sve drugo osim kalorija. Ovo povrće izuzetno je bogato proteinima, dijetetskim vlaknima, omega 3 i omega 6 masnim kiselinama, vitaminima, među kojima posebno vitaminima C, A, K, E i B kompleksa. Dokazano je da osobe koje svakodnevno konzumiraju 300 grama prokelja imaju 37 odsto veću koncentraciju vitamina C u krvi.
Prokelj je bogat i mineralima, od kojih najviše ima kalijuma, mangana, bakra, kalcijuma, gvožđa i fosfora. Kalijum je važan sastojak ćelija i telesnih tečnosti koje pomažu kontrolu rada srca i krvnog pritiska. Mangan je važan kao kofaktor za antioksidansne enzime, dok je gvožđe neophodno za stvaranje krvnih zrnaca. Istovremeno, sadrži i folnu kiselinu, kao i flavonoide.
Kao izuzetan izvor antioksidanasa pomaže u ublažavanju velikog broja zdravstvenih tegoba. U tom smislu izuzetno je važan za podizanje imuniteta, ali i kao čistač organizma od štetnih sastojaka jer pospešuje bolji rad creva. Zbog kompleksa vitamina koje poseduje sprečava nastanak osteoporoze i čini kožu blistavijom. Za čuvanje mekoće i sjaja kože naročito su važni vitamini A i C. Postiže i antibakterijsko i antivirusno delovanje.
Preporučuje se i osobama koje imaju hronične bolove usled degenerativnih promena, kao što su reuma, artritis, išijas. Zbog izuzetno snažnog antikancerogenog svojstva preporučljivo je da se konzumira preventivno jer je posebno delotvoran kao zaštita od raka prostate i debelog creva. Istraživanja su pokazala da prokelj sadrži specijalnu kombinaciju sastojaka, od kojih je najvažniji sinigrin, koji blagovremeno deluje na kancerogene ćelije i uništava ih. Takođe, zbog zavidnih količina vitamina A on je dobra zaštita od raka pluća i usne duplje. Vitamin K, koji sadrži prokelj, ograničava oštećenja neurona u mozgu, što je važno za sprečavanje nastanka Alchajmerove bolesti. A kada je reč o vitaminima B kompleksa sadrži niacin, vitamin B6, odnosno piridoksin, zatim tiamin, pantotensku kiselinu, a svi zajedno veoma su važni za metaboličke procese u organizmu.
Sastojak zeakstin selektivno se apsorbuje u važan deo mrežnjače oka i ima zaštitnu funkciju kod filtriranja UV zraka. Ovaj sastojak, zapravo, pomaže u sprečavanju oštećenja mrežnjače i pojave makularne degeneracije na žutoj mrlji (može da dovede do gubitka vida) kod starijih osoba. Oči štiti i sastojak lutein koga takođe ima u zavidnim količinama u ovom minijaturnom povrću. A zbog izuzetno male kalorijske vrednosti, ovo povrće obavezno treba uvrstiti u programe za smanjenje telesne težine, preporučuju nutricionisti. Prokelj je zahvalan u dijetama jer sadrži samo 45 kalorija a nema holesterol. Vlakna iz prokelja nemaju kalorijsku vrednost, ali zbog sposobnosti da apsorbuju vodu mogu doprineti osećaju sitosti. Specifičan miris prokelja tokom pripreme nastaje zbog sulforafana, supstance koja sadrži sumpor, a koja se pokazala podsticajnom za jetru u proizvodnji enzima zaslužnih za neutralizaciju toksičnih jedinjenja u organizmu. U prokelju se nalazi i relativno dobar izvor triptofana, amino-kiseline koja pomaže regulisanju sna.
Jedite prokelj i bićete srećni!
Jedna veoma važna esencijalna aminokiselina nalazi se u prokelju. Ona se zove triptofan. Ova aminokiselina izaziva stvaranje serotonina, čuvenog “hormona sreće”. To je razlog zbog kog je ovo povrće veoma potrebno organizmu. U vezi sa ovim su i tvrdnje koje su potekle sa jednog holandskog Univerziteta i studije koja se bavila triptofanom. “Bipolarni i manični pacijenti imaju značajno nizak nivo ove aminokiseline”, stoji u toj studiji, uz preporuku da se u ishranu pacijenata koji se leče od bipolarnog poremećaja uvrsti hrana koja je bogata triptofanom.
Malo saveta iz kuhinje…
Istraživanja pokazuju da, kada se ovo ukusno povrće tretira dugo toplotom, aktivne komponente nestaju. To je razlog zbog kog ga je potrebno kuvati veoma kratko, do 5 minuta, kako bi od prokelja imali pravu korist. Kuvanje je najbolji način pripreme ovog povrća kako bi se osigurao najveći sadržaj hranljivih materija. Prokelj je već potpuno jestiv nakon samo dva minuta kuvanja. On je odličan u kombinacijama sa pravim puterom, crnim biberom i soli. Umesto pravog putera mogu se koristiti i brojne vrste sira: krem sir, gorgonzola, maskarpone, rokfor ili parmezan.
RECEPTI
Prokelj salata
Sastojci:
-
10-15 kuglica prokelja
-
2 čena belog luka
-
1/2 limuna – sok
Priprema
Prokelj oprati. Na malo masti ispržiti sitno iseckan beli luk, zatim u to dodati prokelj i pržiti 5-7 minuta na tihoj vatri. Sa strane iscediti sok od pola limuna, u taj sok dodati izdinstan prokelj i beli luk. Posoliti po želji.
Prokelj – prilog
Sastojci:
-
300 g prokelja
-
50 g pančete-slanine
-
1-2 čena belog luka
-
1 kašika maslaca
-
po ukusu so
-
po ukusu biber
Priprema
Prokelj očistiti, vanjske listove, Ako su veći sa donje strane zarežite nožem u obliku krstića lagano, da se brže skuvaju. U šerpu sipati vodu (vodu ne soliti) kad provri staviti prokelj i kuvati do desetak minuta. Ako je mali i kraće. Nema potrebe da ga duže kuvate, Naseckati nešto dimljeno, pančetu, šunku….. staviti u tiganj i malo propržiti bez dodavanja masnoće. Izvaditi na tanjir. Prokelj procediti. Na isti tiganj staviti maslac i na laganoj vatri ga ostaviti da se otopi, staviti sitno seckani beli luk, pržiti nekoliko sekundi, staviti prokelj i pomoću tiganja promešati, (to vam je ono kako profi kuvari rade, ja učila i naučila. 🙂 ne pitajte me koliko puta mi je izletilo iz tiganja 🙂 🙂 🙂 posoliti, pobiberiti, po želji seckani peršun ili bosiljak, dodati pečenu slaninu….
Zapečeni prokelj
Sastojci:
-
500 g prokelja
-
100 g suve šunkaste slanine
-
100 g gauda sira
-
1 kašika ulja
-
prstohvat krupno mlevenog bibera
-
prstohvat soli
Priprema
Količine su za dve osobe ako je “zapečeni prokelj” glavno jelo. Sa prokelja skinuti oštećene listove, pa ga oprati. Staviti 250 ml vode da prokuva, posoliti je i dodati prokelj, pa ga kuvati oko 10 minuta. Ocediti. Ukoliko se prokelj prekuva ili pripremi nakon zamrzavanja, razvija gorčinu. Uključiti rernu da se greje na 200°C.
Sitno iseći 100 grama mesnate, suve, slanine. U tiganj staviti kašiku ulja, pa ga zagrejati na tihoj vatri, a zatim dodati iseckanu slaninu i lagano je propeći. Dodati prokelj, posoliti i pobiberiti, pa dobro sve izmešati i skloniti s vatre. U manju vatrostalnu posudu staviti prokelj sa slaninom. Iseći gaudu na šire trake, pa ih složiti preko prokelja u obliku mreže. Staviti u zagrejanu rernu koliko da se sir otopi. Servirati odmah. Ovo jelo se ne podgreva.
Prokelj u pavlaci
Sastojci:
-
450 g prokelja
-
200 g kukuruza
-
5 manjih čena belog luka
-
250-300 g praziluka
-
300 g slanine
-
po ukusu so
-
po ukusu biber
-
po ukusu peršun
-
2 paradajza – srednje veličine
-
300 ml pavlake za kuvanje
-
100 g maslina bez kospice
-
2 jajeta
Priprema
Prokelj prokuvati 5-10 minuta (zavisi da li koristite svez ili smrznut). Ako koristite smrznut kukuruz, kuvajte ga pre dodavanja u jelo. Slaninu iseckati na manje listiće ili kockice i sa prazilukom propržiti. Prvo stavite slaninu jer će pustiti masnoću pa dodajte praziluk. Pred kraj dodajte sitno iseckan beli luk i pržiti još par minuta. Dodajte kukuruz, prokelj i masline iseckane po želji (možete i cele stavljati, na pola seći ili na sitnije komadiće). Dodati paradajz isecen na manje komadiće ili listove. Sipati u podmazan pekač. Umititi 2 jajeta, dodati pavlaku za kuvanje, posoliti, pobiberiti i dodati peršun pa sa tom smesom preliti jelo i peći 15 tak minuta. Prijatno!
Musaka od prokelja
Sastojci:
-
500 g prokelja
-
200 g mlevenog mesa
-
1 glavica crnog luka
-
1 srednja šargarepa
-
začini
-
ulje za prženje
Bešamel sos:
-
1 malo parče margarina
-
1 kašika brašna
-
250 ml mleka
-
začini
I još:
-
50 g trapista