NaslovnaLekariZdravlje muškaracaZačeće - Kako se muškarac priprema da postane tata?

Začeće – Kako se muškarac priprema da postane tata?

Zdravlje vašeg partnera je u istoj meri kao i vaše važno za proces začeća, stoga postoje određeni koraci koje i muškarac treba da napravi u okviru pripreme za začeće. Evo koraka koji će pomoći da rad na bebi što pre ima pozitivan ishod:

 Lekarski pregled – izuzetno važan korak u pripremi za začeće

Na lekarskom pregledu će se utvrditi da li su reproduktivni organi muškarca zdravi i spremni za svoj doprinos začeću. Takođe, bilo kakve bolesti koje su hronične ili psihosomatske treba staviti pod kontrolu i o njima obavestiti lekara, kao i o korišćenju bilo kakvih lekova ili prirodnih preparata. Ukoliko lekar posumnja na bilo kakve probleme uputiće vašeg partnera na dalje analize i ispitivanja.

Genetski skrining može biti takođe veoma bitan, posebno ukoliko postoji istorija naslednih bolesti ili ako postoje neki drugi razlozi koji stvaraju rizike za pojavu određenih oboljenja kod vaše bebe. Ovaj skrining se obavlja na osnovu uzorka sperme iz koga se izdvajaju spermatozoidi, a potom se proverava njihov kvalitet, tj. traga se za eventualnim hromozomskim anomalijama koje mogu dovesti do razvoja određenih oboljenja.

Ukoliko muškarac duže vreme koristi određene lekove za hronične bolesti (antacidi, antidepresanti, lekovi za regulisanje krvnog pritiska…) ili pak ukoliko je u skorije vreme koristio antibiotike, sve se to može odraziti na trenutni ili dugotrajniji kvalitet sperme, stoga je važno porazgovarati sa doktorom o aktuelnim terapijama i mogućim alternativama pojedinim lekovima.

 Adekvatan unos vitamina i minerala 

Određeni nutrijenti u velikoj meri pozitivno utiču na reproduktivni sistem muškarca, a to su pre svega:

Cink: Pored toga što povećava broj spermatozoida, cink poizitivno utiče i na genetski materijal sadržan u njima, nivo hormona, seksualnu želju, ali i na pravilnu izgradnju spermatozoida (cinkom je obložen spoljašnji sloj repa spermatozoida bez koga su oni nepokretljivi). Zato je važno konzumirati hranu bogatu cinkom ili uzimati određene suplemente kojima će muškarac moći da nadomesti potrebnu količinu ovog minerala. Cink se najlakše apsorbuje iz mesa (svinjetina, govedina, jagnjetina), ali ne treba zanemariti i ostale važne izvore cinka: koštunjavo voće (seme bundeve, bademi, kikiriki, indijski orah), žitarice, pšenične klice, jaja, mleko, povrće (spanać, boranija, grašak, pasulj), morski plodovi (rakovi, jastog, ostrige, tuna), pivski kvasac.

Selen: Pored toga što je zaslužan za povećanje broja spermatozoida, ovaj mineral je zaslužan i za smanjenje broja abnormalnih spermatozoida. Selen je bitan za njihovu građu, kao i za sintezu testosterona. Selen je i jedan od jačih antioksidanata, zato je bitan za imuni sistem. Najviše ga ima u sledećim namirnicama: pivski kvasac, pšenične klice, brazilski orah, plodovi mora, teleća džigerica, jaja, crveno meso, riba (bakalar i tuna), beli luk, soja, puter.

Vitamin B12: Neka istraživanja su dokazala uticaj ovog vitamina na povećanje pokretljivosti i broj spermatozoida. Ukoliko želite da povećate unos ovog nutrijenta trebalo bi da unosite što više hrane životinjskog porekla budući da ga u njoj ima najviše: govedina, svinjetina, džigerica, jaja, mleko i svi mlečni proizvodi, riba. Ljudi na veganskoj ili vegetarijanskoj ishrani naročito treba da povedu računa kako ne bi bili u deficitu ovog važnog vitamina, koji se, u nešto manjoj meri nalazi još i u: klicama žitarica, soji, cvekli, susamu, lešniku, pivskom kvascu.

Vitamin C: Baš kao i vitamin B12, i vitamin C pomaže povećanju pokretljivosti i broja spermatozoida, ali i onemogućava grupisanje spermatozoida što za začeće može predstavljati veliki problem, već pomaže njihovoj sposobnosti pojedinačnog plivanja. Ovaj vitamin je prilično rasprostranjen u namirnicama biljnog porekla: paprika, kelj, karfiol, keleraba, spanać, luk vlašac, peršun, ren, šipak, ribizla, citrusno voće (limun, grejpfrut, pomorandža).

Pored ovih nutrijenata bitno je i povećanje unosa masnih i amino kiselina. Folna kiselina je kao i kod žena, takođe važna i za muškarce, stoga je ne treba zanemariti.

 Kontrolisanje zavisnosti – za začeće je važna

Ono što je svakako nepovoljno za oba partnera je konzumacija duvana, narkotika i alkohola, jer sve ove supstance oštećuju spermu i negativno utiču na kvalitet spermatozoida, kao i na nivo testosterona.

Povećana konzumacija alkohola dovodi do smanjene sposobnosti apsorpcije cinka koji u velikoj količini utiče u izgradnji spermatozoida, naročito njihovog repa koji je od velikog značaja za njihovu pokretljivost, a od nje zavisi i sama oplodnja jajne ćelije. Nedostatak cinka često dovodi i do povećanja abnormalnih spermatozoida, koji nisu u stanju da oplode jajnu ćeliju, koji se zajedno sa jajnom ćelijom razviju u plod koji ne može da se održi pa dolazi do pobačaja, ili pak koji su nosioci određenih hromozomskih abnormalnosti. Budući da alkohol smanjuje i nivo testosterona, samim tim smanjuje i libido kod muškaraca.

Kada su u pitanju narkotici, a posebno marihuana koja je najrasprostranjenija, opšte je poznat njihov poguban uticaj na ljudski organizam nakon dugotrajnog korišćenja. Kada je u pitanju marihuana, ona zbog svoje prirodne aktivne supstance – THC-a, loše utiče na broj spermatozoida i njihov volumen, a može dovesti i do prebrzog plivanja spermatozoida pri čemu oni pre vremena potroše energiju koja im je potrebna da bi stigli do jajne ćelije i da bi je oplodili.

Što se tiče duvana i nikotina koji se nalazi u njemu, studije su pokazale da nikotin negativno deluje na erekciju kod muškaraca, budući da smanjuje protok krvi kroz celokupno telo, a samim tim i kroz muške genitalije što dovodi do problema sa erekcijom. U kombinaciji sa nikotinom deluju i karbon monoksid, etilen gas, izopren, acetaldehid, i svi zajedno pomažu produbljivanju ovog problema.

Planiranje deteta je mnogima najveći motiv da se jednom za svagda reše loših navika. Ukoliko vam je teško, znajte da niste sami. Razgovor sa bliskim ljudima, kao i sa ljudima koji su se uspešno izborili sa odvikavanjem ili sa psihologom koji ima tehnike i alate za borbu sa zavisnošću, mogu vam veoma pomoći.

Izbegavanje štetnih faktora iz okruženja

Istraživanja dokazuju da muškarci koji su na poslu izloženi otrovnim supstancama mogu imati probleme sa plodnošću. Ovo se pre svega odnosi na rukovanje sa pesticidima, rad u štampariji, rad sa metalima, hemikalijama, izloženost radijaciji i sl.

Najopasniji su svakako teški metali poput olova, živa, kadmijuma, arsena, aluminijuma, zatim insekticidi, pesticidi, hrana tretirana antibioticima i hormonima, hidrokarboni (etilbenzin, benzin, toluen, iksilen).  Olova ima u: bojama, glaziranim keramičkim proizvodima, kablovima, limu, olovnim akumulatorima. Žive ima u: termometrima, barometrima, toplomerima, elektrodama, sredstvima za zaštitu biljaka.  Izloženost toksičnim materijama može negativno uticati na broj i kvalitet spermatozoida i povećati rizik od pobačaja i defekata na rođenju. Zato je važno koliko god je to moguće umanjiti ove uticaje preduzimanjem odgovarajućih mera zaštite (nošenjem zaštitne odeće, maski i sl.).

Bez obzira da li se radi o terapiji zračenjem ili nekom pasivnijem obliku zračenja (poput računara ili drugih prenosivih uređaja), svaki oblik zračenja je štetan, i to nimalo zanemarljivo. Radijacija utiče na deobu ćelija i njihov kvalitet. Ukoliko je potrebno sprovesti terapije zračenjem najbitnije je napomenuti doktoru i radiologu da partneri rade na začeću, pa će lekar odlučiti da li je terapija neophodna ili će sprovesti dodatne mere zaštite. Zbog čestog korišćenja prenosivih računara koji emituju zračenje, važno je znati da nikako ne treba držati laptop u svom krilu jer na taj način, pored nepotrebnog povećavanja temperature testisa, oni se izlažu i zračenju što zajedno može ozbiljno narušiti kvalitet sperme.

Muškarci koji koriste anaboličke steroide takođe mogu biti izloženi problemu sa valjanom produkcijom sperme.

Regulisanje telesne težine

Gojaznost itekako utiče na plodnost muškarca, posebno nakon što je u određenim studijama utvrđeno da telesna težina od već devet kilograma viška može da poveća rizik od neplodnosti za 10%. Zato bi muškarac trebalo da reguliše svoju telesnu težinu pre nego što sa vama krene da radi na začeću. Višak masti u organizmu dovodi do pretvaranja muškog hormona – testosterona, u ženski hormon – estrogen, što smanjuje broj spermatozoida i negativno utiče na njihov kvalitet. Masne naslage utiču i na smanjenje libida kod muškaraca, ali i na začepljenje arterija na penisu. U jednom istraživanju u kome je ispitano više od 400 parova koji su radili na začeću došlo se do zaključka da su muškarci sa većim indeksom telesne mase imali smanjen nivo ejakulacije, odnosno smanjenu zapreminu ejakulata.

Spoljna temperatura testisa

Testisi se sa razlogom nalaze izvan tela, jer spermi ne prija temperatura viša od temperature tela, štaviše ona od nje mora biti niža. Stoga bi muškarac trebalo da izbegava tople kupke, saune, usku odeću, držanje prenosivih uređaja (mobilnih telefona, laptopa, tableta) blizu reproduktivnih organa. Sintetički donji veš se takođe ne preporučuje jer on može dodatno povećati temperaturu testisa.

Čuvanje od povreda

Prilikom bavljenja bilo kakvom vrstom sporta koji sa sobom nosi rizik od povrede genitalija muškarac treba da bude siguran da su mu svi reproduktivni organi zaštićeni i da je rizik od bilo kakve povrede sveden na minimum. Preterana vožnja bicikla i pritisak sedišta takođe mogu nepovoljno uticati na arterije i nerve, a uska oprema koja steže genitalije može da poveća temperaturu testisa u kombinaciji sa trenjem prilikom vožnje, stoga su biciklisti i jahači posebno izloženi riziku. S druge strane, kod muškaraca koji često dižu veliki teret (bilo zbog sporta ili posla) mogu se pojaviti i proširene vene u predelu genitalija. Ukoliko oseti bilo kakve nelagodnosti u predelu genitalija, muškarac treba da potraži savet doktora.

 Važnost smanjenja stresa

Itekako smo svesni toga da se izvori stresa nalaze svuda oko nas i da predstavljaju konstantnu pretnju za zdravlje svakog pojedinca. Takođe smo svesni da je nemoguće rešiti se stresa u potpunosti, ali ono što možemo učiniti za sebe, za zdrav odnos između partnera, kao i za svoje potomstvo, jeste da smanjimo njegovo prisustvo koliko god smo u mogućnosti. Do začeća najlakše dolazi kada smo potpuno opušteni u trenutku seksualnog odnosa, bez ikakvog planiranja, kalkulisanja i već očekivanog razočaranja. Ovakve vrste pritiska ne mogu doneti ništa dobro niti jednom od partnera, već će samo dovesti do zahlađenja odnosa sada kada vam je to najmanje potrebno. Uvek je dobar izbor pronaći bilo kakav vid relaksacije ili vratiti se nečemu što vas je nekada ispunjavalo, a za šta dugo niste imali vremena.

ordinacija.tv   Foto: shutterstock

Poslednji tekstovi