NaslovnaBiljeLekovito biljeTrnjina za jačanje želuca, podsticanje lučenja mokraće, uklanjanje kožnih osipa, lečenje kašlja...

Trnjina za jačanje želuca, podsticanje lučenja mokraće, uklanjanje kožnih osipa, lečenje kašlja i grčeva

Svojim plavičasto modrim izgledom sitnih bobica, crni trn ili trnjina (Prunus spinosa), razbija monotoniju pejzaža oboda šuma, obala reka i kanala, pašnjaka, krševitih terena i drugih predela gde raste. Lekovitost trnjine i njeno korišćenje u ishrani datira od najstarijih vremena, od kamenog doba do antičkih Grka i Rimljana.

Danas se najviše ceni u Evropi gde se od nje prave sokovi, džemovi, želei, vino, rakija, sirće, likeri, pa čak i viski. U Francuskoj je mariniraju, Rusi prave rakiju trenovku, a Englezi je dodaju u džin zbog arome. Rasprostranjena je u gotovo celoj Evropi, Maloj Aziji, a ponajviše u Iranu, kao i u Severnoj Africi.

Trnjina kao lek

Trnjina sadrži najviše vitamina C, a zatim vitamine A, B1, B2, B6, E. Sadrži i ugljene hidrate, glukozu, fruktozu, saharozu, a i fenolna jedinjenja, antocijane, tanine. Pored vode sadrži još i organske kiseline i mineralne materije, natrijum, kalijum, kalcijum, magnezijum, gvožđe i fosfor.

U plodu i kori sadrži tanine, sadrži  i gorke materije, a u plodu ima pektina i cijanovodonične kiseline. Plod trnjine sazreva u jesen, bogat je organskim kiselinama, invertnim šećerom i vitaminom C. Ukus joj je gorak i opor jer sadrži pectin i tanin.

Zbog bogatstva vitaminom C, taninom, organskim kiselinama i fruktozom, plod trnjine delotvoran je kod dijareje i problema organa za varenje. Listovi trnjine su bogati vitaminom C pa se od njega pravi čaj. Od cvetova se prave sirup i čaj koji se koriste za jačanje želuca i podsticanje lučenja mokraće, za uklanjanje kožnih osipa i nečistoća,a dobar je i za podsticanje apetita.

Narodna medicina preporučuje čaj kod uvećanja prostate i za rastvaranje sluzi kod katara i pozitivno utiče na razlaganje kamena. Čaj od korena trnjine se preporučuje u slučaju groznice, a plod se preporučuje za pripremanje pekmeza koji je dobar za decu koja pate od zatvora i neredovne stolice.

Trnjine služe i za lečenje zapaljenja sluzokože organa za varenje, a kompot od njih je dobar tonik za creva jer obnavlja crevnu floru i pospešuje stolicu. Narodna medicina ih sveže ceđene koristi za čišćenje pluća i protiv žutice. Posebno ih preporučuje za lečenje kašlja i grčeva, za pročišćavanje krvi, ali i za mršavljenje.

Trnjina je našla mesto i među sredstvima za negu kože. Ulje sa ekstratom trnjine upotrebljava se za masažu ili kao osnovna supstanca u aromaterapiji. Nanešeno na vlažnu kožu posle kupanja ili tuširanja veoma je korisno za psihofizičko opuštanje.

Čaj od trnjina

Još jedna proverena namena čaja od trnjine je kod upale desni. Ovaj problem otklanja bolje i brže od svih medicinskih tretmana.  Komadić korena trnjine se kuva u dva decilitra vode oko pola sata. Koren se izvadi i kad se ohladi drži se u ustima što duže posle čega se ispljune. Tegobe, bolovi i otok skoro momentalno nestaju. Može se primenjivati dva tri puta dnevno posle čega nastupa potpuno olakšanje.

Čaj protiv kašlja se pravi tako što se u litar ipo vrele vode koja se skloni pre nego proključa stavi po jedna kašičica osušenih plodova trnjine, gloga i drenjine. Ostavi se da odstoji petnaestak minuta, procedi se i pije sa ili bez meda. Limun se ne mora dodavati jer su trnjine prebogate vitaminom C.

Sok od trnjina

Jedan recept protiv kašlja, ali i za mršavljenje je veoma popularan. U staklenu flašu se sipa pedeset bobica trnjina i 250 grama šećera i dopuni se do vrha vodom. Flaša se stavi u šerpu sa vodom, zagreva se do ključanja, pa se isključi i drži na ringli dok se šerpa i flaša ne ohlade. Ovaj sok od trnjina je dobar za lečenje kašlja i grčeva, ali i za mršavljenje i pročišćavanje.

Pekmez od trnjina

Recept za pekmez od trnjina je jednostavan. Potrebno vam je dva kilograma plodova trnjine. Trnjine se preliju hladnom vodom i ostave da odstoje preko noći. Ujutru trnjine treba ocediti pa ih preliti sa mešavinom nekog domaćeg vina i vode kako bi ogrezle. Posle toga se kuvaju dok ne omekšaju.

Kada trnjina omekša potrebno je propasirati pa joj dodati 50 grama šećera i nastaviti sa kuvanjem dok se masa ne zgusne. Tako vreo pekmez se sipa u sterilne i malo zagrejane tegle koje se zatim zatvore. Ovaj pekmez treba uzimati po supenu kašiku dva do tri puta dnevno između obroka. Ubrzava varenje, pojačava apetit.

Vino od trnjina

Vino od trnjina se pravi tako što se opere 2,5 kilograma zrelih trnjina i izgnječi pa stavi u staklenu posudu i prelije sa dva litra vrele vode. Posebno se skuva kilogram i po šećera u litar vode i prohladi. U posudu sa trnjinama staviti kvasac i trećinu šećernog sirupa promešati i dobro zatvoriti.

Posle nedelju dana se doda još trećina sirupa, ostaviti opet nedelju dana dobro zatvoreno pa posle toga dodati ostatak sirupa. Kada trnjine padnu na dno i prestane da se oslobađa ugljen dioksid,  fermentacija je gotova. Vino se presipe u drugu posudu i ostavi da stoji zatvoreno još nedelju dana. Posle toga se prelije u flaše koje se zatvore čepom.

Zimski dezert od trnjina

Poznat je i dezert od trnjine za koji je potrebno oko pola kilograma trnjina koje su brane posle mraza, 120 grama pekmeza od šipka, med, 4 dl vode, 4 dl mleka, 125 grama griza, 6 kašika šećera, vanillin šećer, dve šolje šlaga i malo šlaga za ukras.

Trnjina se prodinsta sa malo vode, pa se propasira. Sve pomešati sa malo meda. Mleko se skuva sa vodom pa se doda griz i šećer i skuva. Kad se ohladi pomeša se sa pireom od trnjine dok se ne dobije glatka masa. Šlag se doda u masu, izmeša se, ukrasi šlagom i pekmezom od šipka i stavi u frižider. Ukusno je i osvežavajuće.

Marmelada od trnjina

Kako se pravi marmelada od trnjina i šumskog voća. Oprati 2 kg plodova trnjine. Preliti hladnom vodom i ostaviti da odstoji preko noći. Ujutru trnjine ocediti i preliti mešavinom vina i vode (da ogreznu), pa kuvati da omekšaju. Zatim, plodove propasirati i umešati 50 grama šećera. Nastaviti sa kuvanjem na tihoj vatri još oko 25 minuta, dok se masa ne zgusne.

Vruću marmeladu sipati u zagrejane sterilisane tegle i zatvoriti. Uzimati 2-3 puta dnevno po 1 kašiku izmeðu obroka. Ova marmelada se koristi za smirivanje tegoba nastalih zbog manjka kiseline, jer pojačava apetit, ubrzava varenje i izlučivanje želudačnog soka.

Čaj za jačanje želuca

1 l vode,
2 kašičice.

Dve kašičice svežih cvetova trnjine preliti sa 1 litar ključale vode i zasladiti medom. Mlaki čaj treba piti 2-3 šolje dnevno.

Umesto vode možete piti napitak od trnjina

Preliti litrom vode 25 g trnjina pa kuvati. Napitak zašećeriti i piti više puta tokom dana umesto vode

Recept u slučaju upale bešike i mokraćnih puteva

U 2,5 l vode vodu staviti 1 kašiku cveta trnjine i kuvati dok se ne ukuva na polovinu. Ostaviti da se ohladi, procediti i sipati u flaše. Čaj piti 3 puta dnevno po 100 grama dok upala ne prođe

Ulja za telo

Ekstrakt trnjine našao je svoje mesto i u ulju za negu kože. Ova ulja služe za masažu ili kao osnova u aromaterapiji. Nanesena na vlažnu kožu nakon kupanja ili tuširanja postižu psihički, emocionalni i duhovni sklad, tako da se osoba oseća potpuno opušteno nakon dnevnog ritma ispunjenog stresom.

Milan Popović

Izvor: prirodanadar.rs

Poslednji tekstovi