NaslovnaHrana kao lekŽitariceJečam u našoj ishrani

Ječam u našoj ishrani

Ječam potice iz jugoistočnog dela Azije, gde se gaji više od 10.000 godina. Koristile su ga i drevne civilizacije kao hranu. Od drevnih vremena koristi se i u medicinske svrhe.

obiluje hranljivim vlaknima i mineralom selenom,a dobar je izvor fosfora, bakra i mangana. Hranljiva vlakna iz ječma snižavaju holesterol, čuvaju creva, smanjuju rizik da se dobiju hemoroidi i rak debelog creva, jer podstiču “korisne bakterije”. Ove bakterije, dok vare nerastvorljiva vlakna ječma, proizvode kiselinu koja služi kao “gorivo” za ćelije debelog creva i pomaže da funkcionišu na najbolji način.

Gledate televiziju Ordinacija Saveti lekara 24h

Hranljiva vlakna iz ječma su bogata beta glukanom koji snižava holesterol vezujući kiselinu iz žuči, podstiče jetru da je proizvodi i da koristi još holesterola, što snižava njegov ukupan nivo u krvi.

vlakna iz ječma imaju brojne korisne efekte na holesterol, snižavaju ukupan holesterol, kao i nivo lošeg holesterola, a povećavaju dobar. Na ovaj način vlakna iz ječma čuvaju i kardiovaskularni sistem.

Hranljiva vlakna iz ječma sprečavaju da šećer u krvi poraste kod dijabetičara.

Ječam je dobar izvor  B vitamina koji štiti kardiovaskularni sistem. Niacin pomaže da se smanji ukupan holesterol i nivo lipoproteina, deluje kao antioksidans i pomaže da se ne stvaraju ugrušci. Kao dobar izvor magnezijuma, snižava rizik od dijabetesa tip 2. Ječam je možda i bolji izbor za doručak od ovsa jer u odnosu na tu žitaricu, efikasnije snižava i glukozu i insulin.

Fosfor ima važnu ulogu u strukturi svih ćelija u organizmu i “popravlja” tkiva u organizmu. Šolja kuvanog ječma obezbeduje 23% preporučenih dnevnih doza fosfora.

– Bakar iz ječma može da pomogne da se smanje simptomi reumatoidnog artritisa. Između ostalog, bakar je važan za aktivnost lizil oksidaze, enzima koji je uključen u povezivanje kolagena i elastina koji krvnim sudovima, kostima i zglobovima obezbeđuju fleksibilnost. Jedna šolja kuvanog i ječma obezbeduje 32% preporučenih dnevnih doza bakra.

Ječam sadrži i selen koji značajno smanjuje rizik od raka debelog creva. Solja kuvanog ječma obezbeduje 52% preporučenih dnevnih doza selena koji ima yažnu ulogu u nekoliko glavnih metaboličkih procesa, uključujući metabolizam hormona štitaste žlezde, antioksidativno delovanje i pozitivan uticaj na imunitet”.

Poslednji tekstovi