„Svaki put kada se razvedem, ja zadržim i kuću”, kultna je rečenica sedam puta udavane i razvođene Zaze Gabor. Za većinu žena razvod braka, ipak, nije ovako jednostavna, a još manje isplativa investicija kao za slavnu glumicu, već predstavlja veliki stres, a za neke od njih znači i finansijsku nesigurnost.
Kako izaći iz braka ili vanbračne zajednice, a ne doživeti to kao problem i gubitak ekonomske stabilnosti? Postoje li određena pravila kojih se treba pridržavati?
Pre nego što i pomisle na razvod, ženama se, ukoliko ne žele da ostanu „praznih ruku”, savetuje da dobro prouče zakonske propise i potraže pomoć advokata.
U časopisu „Njujork tajms” jedan američki advokat, koji se bavi brakorazvodnim parnicama, ističe da u svojoj kancelariji ima na listi čekanja na desetine žena koje traže pravnu pomoć. Njegove klijentkinje su one dame koje iz braka ne žele da izađu ekonomski oslabljene, odnosno koje ne planiraju da „ostave više nego što su u njega unele, ili tokom njega stvorile”.
Ekonomska kriza u svetu je, prema proceni stručnjaka, od psihologa do ekonomista, tle koje će pogodovati povećanom broju razlaza među bračnim parovima.
Razvod bez stresa
Psiholog Adam Mejs u listu „Njujork tajms” daje nekoliko saveta kako da žene što bezbolnije prevaziđu ovaj traumatičan period u svom životu, odnosno kako da naprave strategiju koja će im smanjiti emotivne stresove, sačuvati živce i uštedeti vreme i novac.
Ako hrabro sebi priznate činjenicu da je vaš brak definitivno završen, upozorava Mejs, morate priznati još jednu važnu činjenicu – a to je da nijedan razvod, bilo da ćete na kraju „izvući” samo nekoliko stotina, hiljada ili miliona dolara, sam po sebi nije prijatan. Naprotiv, ukoliko ne povučete u samom startu pravilne korake, on može da bude skupo i traumatično iskustvo za obe strane u procesu, a posebno može biti težak za decu.
Zbog toga, savetuje ovaj njujorški psiholog, treba se pripremiti za situacije koje nas čekaju u bliskoj budućnosti. Prvo pitanje koje treba sebi postaviti jeste: da li si dovoljno spreman za razvod, ili strahuješ od njegovih posledica?
U takvim trenucima od izuzetne je važnosti da imamo podršku „srodne duše”. Ako je žena u toj meri nesigurna da nije sposobna da samostalno donese nijednu odluku, ona treba da poseti bračnog savetnika. To je važno, jer samo profesionalac može pouzdano da joj objasni kako teče celokupan postupak razvoda i na koja prava može da računa.
„Možeš se savetovati sa svojim najboljim prijateljicama, sa majkom, rođakama, sestrama, ali tu ćeš dobiti dosta kontradiktornih saveta, jer ono što se desilo tvojoj prijateljici, ne mora da znači da će se desiti i tebi i da će biti isti kraj”, upozorava Mejs.
Pragmatični Amerikanci savetuju da svaka žena mora znati sa koliko novca tačno raspolaže, pre nego što potraži iskusnog advokata. Preporučuje im se da u svakom trenutku imaju kontrolu nad svim papirima – potvrdu o stanu, kolima, čak i potvrdu o plati u firmi u kojoj bivši muž radi, odnosno potvrdu kolika je njegova mesečna zarada, kako bi mogao da plaća alimentaciju.
Advokat nije terapeut
Ipak, Adam Mejs poručuje da decu u ovakvim situacijama treba držati što više po strani i ne mešati ih u proces razvoda.
„Nemojte sa mužem pred decom pričati povišenim i žustrim tonom, izbegavajte svađe i teške reči. Isto tako, o razvodu ne bi trebalo pričati sa decom kao sa najboljim prijateljima”, mišljenja je ovaj psiholog. On od žena zahteva da obavezno sagledaju širu sliku trenutne situacije u kojoj se nalaze, predlažući im da ne troše energiju na nepotrebne svađe.
„Nemojte se svađati zbog gluposti i sitnica, nemojte se svađati ni u vezi s prodajom kuće ili stana, jer u tom trenutku sigurno nećete moći ništa da rešite, samo ćete potrošiti silne pare na telefonske račune. Usredsredite se na konkretne i suštinske stvari, u početnoj fazi nikako nemojte da raspravljate o tome kome će pripasti porculanska vaza”, kategoričan je stručnjak za brakorazvodne parnice.
Jedno od najvažnijih pravila koja on iznosi jeste da advokata koga ste angažovali i koga skupo plaćate ne koristite kao svog prijatelja ili terapeuta, jer je to gubljenje vremena i novca.
Advokat nije zamena za prijatelja. O tome pričajte sa vašim dugogodišnjim poznanicima, a kada odete na sastanak sa advokatom mislite na svaki cent koji mu plaćate, upozorava Mejs. Umesto ženske potrebe za pričom, on svakoj dami predlaže da se kod svog advokata pojavi sa spiskom konkretnih stvari i preciznih pitanja.
Ovaj stručnjak napominje da ženama treba raspiriti i poslednju iluziju i kaže da nema „lakog” razvoda, ali da u celu priču treba ući što spremniji – sa izračunatim troškovima za alimentaciju koju ćete zahtevati na sudu od bivšeg muža, ukoliko sud odluči da posle razvoda dete pripadne vama na staranje i izdržavanje.
Pošto su žene prilično impulsivne i „lake ruke” kada je u pitanju novac, predlaže im se da malo zastanu i ne bacaju pare tamo gde ne moraju. Na šta se konkretno misli?
Psiholog kaže da umesto da sve poslove u vezi s razvodom svale advokatu „na grbaču”, treba nešto i same da urade, pre svega, da pripreme i pronađu sve ugovore, račune za kredite u banci, smanjujući tako tarifu koju im otkucava advokatska kancelarija. A „zlatno” pravilo je da pre svakog započetog razgovora sa advokatom prvo utvrdite cenovnik njegovih usluga.
Iako je svaki razvod i prekid života sa partnerom ponajviše emotivno bolan, nešto morate znati. Budite staloženi, umirite svoje emocije i pokušajte da tokom razvoda razmišljate što racionalnije, saglasni su psiholozi.
Izvor:politika.rs