NaslovnaApotekaSAVETI ZA INTIMNU NEGU ŽENA do poremećaja mikroflore i promena pH vagine...

SAVETI ZA INTIMNU NEGU ŽENA do poremećaja mikroflore i promena pH vagine može doći iz više razloga: stres, umor, pad imuniteta, terapija antibioticima, hormonske promene…

Stara grčka poslovica kaže: “Higijena je pola zdravlja”.

U današnje vreme, ljudi se sve češće tuširaju po nekolilo puta na dan, a ako ste žena, preterano korišćenje agresivnih sapuna može ozbiljno poremetiti osetljivu ravnotežu mikroflore intimne regije i smanjiti mogućnost samoodbrane.

Gotovo svaka žena je, bar jednom u životu, osetila peckanje, svrab i bol u predelu vagine, praćen promenjenim izgledom sekreta. Ove tegobe retko prestaju same od sebe i obično su razlog za posetu ginekologu.

U periodu puberteta počinje lučenje sekreta, koji nastaje ljuštenjem ćelija sluznice vagine i grlića materice. Boja, miris i količina sekreta variraju u zavisnosti od perioda ciklusa. Sekret naseljavaju milioni bakterija i većina njih je neškodljiva. Najbitniji mikroorganizmi intimne regije su laktobacili, koji od glikogena, koji se nalazi u ćelijama vagine, stvaraju mlečnu kiselinu, koja održava zaštitnu pH vrednost.

Do poremećaja mikroflore i promena pH vagine može doći iz više razloga: stres, umor, pad imuniteta, terapija antibioticima, hormonske promene, menopauza, trudnoća… Nošenje tanga gaćica, preuskih pantalona, uložaka i veša napravljenog od sintetičkih materijala pogoduje nastanku disbalansa, jer onemogućavaju koži da diše i pogoduju prenosu i širenju bakterija.

Da biste izbegle nelagodnosti, vrlo je bitno pravilno sprovoditi intimnu negu.. Odaberite ono sredstvo koje ima pH oko 4 i ne sadrži parfeme. Nikada nemojte koristiti gelove za tuširanje, jer njihov pH je prilagođen pH vrednosti kože, a to je oko 5,5, a pH intimne regije je 3,8 odnosno 6,8 kod žena u postenopauzi. Kako ni u čemu ne treba preterivati, nemojte ni u korišćenju ovih sredstava. Sasvim je dovoljno da ih primenite jednom dnevno ili ređe. Ginekolozi čak savetuju da se ponekad operete samo vodom i na taj način pružite mikroflori mogućnost regeneracije. Kada ste na putu koristite vlažne maramice koje su namenjene za intimnu negu, ali treba znati da one ne mogu biti zamena za pranje. U periodu menstruacije posebno je bitna redovna higijena, jer se na taj način smanjuje mogućnost razvoja bakterija i gljivica. Tampone menjajte često, na svakih 2-3 sata, a noću ih zamenite ulošcima. Ulošci, trebalo bi da budu od prirodnih materijala, se mogu koristiti malo duže 4-5 sati, ali je poželjno menjati ih češće jer krv, koja se na njima skuplja, pogoduje razvoju bakterija. Dnevne uloške koristite samo u slučaju nužde.

Svaka žena trebalo bi da poseduje irigator. Naše bake nisu znale za moderna sredstva za održavanje higijene, ali su znale da se povremeno treba isprati i oprati sveže pripremljenim čajem od žalfije (žalfija je prirodni antiseptik). Uz žalfiju možete koristiti i neven, hajdučku travu, kantarion. Ove biljke sadrže tanine, sluzi i etarska ulja koja deluju antiseptički, protivupalno, fungicidno i adstrigentno. Pomažu i u otklanjanju simptoma, peckanja, svraba, suvoće, za vreme i posle menopauze. U našim apotekama možete naći vaginalete koje sadrže ekstrakte ovih biljaka.

Danas, nega intimne regije je prestala da bude tabu, zato se ne stidite da svratite u apoteku i pitate za savet svog farmaceuta!

www.apotekaue.rs

Poslednji tekstovi