NaslovnaHrana kao lekPovrćeRegulišite šećer prazilukom

Regulišite šećer prazilukom

Kao i ostale vrste luka, i praziluk ima prepoznatljiv i specifičan miris, a uzgaja se od davnina. Od svih vrsta luka najblaži je po ukusu, nije ljut, nema jak miris i ne uzrokuje suzenje očiju.

Osim toga, ima još jednu prednost nad ostalim vrstama luka: najlakše se uzgaja i nije osetljiv na niske temperature – može se brati od početka jeseni pa sve do kraja proleća. Zato je praziluk važna namirnica posebno zimi, kada je izbor povrća siromašan.

Praziluk spada u povrće i nepravedno se koristi samo povremeno u ishrani kao dodatak salatama ili jelima. Jedna od najvažnijih sposobnosti praziluka jeste regulacija nivoa šećera u krvi, a za to su najviše zaslužni vitamini C i B6, folna kiselina, gvožđe i mangan kojih u tom povrću ima u izobilju. redovan unos praziluka, naročito u svežem obliku, podiže nivo takozvanog dobrog holesterola, dok istovremeno snižava količinu lošeg.

Po nutritivnom sastavu sličan je svojim rođacima, ali nešto višeg sadržaja belančevina, beta-karotena i vitamina C. Sirovi praziluk odličan je izvor mangana, a dobar izvor gvožđa, folne kiseline, vitamina C i B6.

S obzirom na to da se kuvanjem smanjuje količina vitamina i minerala, kuvani praziluk postaje dobar izvor mangana i osrednji izvor gvožđa, folne kiseline i vitamina B6.

Praziluk pomaže kod iskašljavanja, smiruje kašalj i blagotvorno deluje na promuklost, upalu pluća i astmu. Smanjuje povećanu količinu mokraćne kiseline, holesterola i masnoće u krvi.  poboljšava cirkulaciju krvi, te pomaže kod arteroskleroze i upale vena. Poboljšava apetit i podstiče rad sistema za varenje i creva. podsiče bolji rad bubrega i izlučivanje mokraće, te pomaže kod bolova u bubrezima i bubrežnih kamenaca.
praziluk se upotrebljava ceo – i to ne samo kao začin, već kao samostalno povrće. Obiluje hranljivim i lekovitim materijama – sadrži veliku količinu mineralnih materija i vitamina C, te eterična ulja sa sumporom.  Ta ulja deluju blagotvorno na disajne i probavne organe, bubrege, jetru, krv i krvne sudove. Ujedno od tih ulja potiče i miris praziluka, koji je prilično specifičan i mnogim ljudima odbojan. Kod upotrebe praziluka preporučuje se da  koristite ceo praziluk; i belu stabljiku i zeleno lišće. Naime, lišće, koje se često izbegava, sadrži nekoliko puta više vitamina nego beli deo.

Poslednji tekstovi