NaslovnaLekariSaveti lekaraProf. dr Radmilo Rončević: Istine i zablude estetske hirurgije

Prof. dr Radmilo Rončević: Istine i zablude estetske hirurgije

KOREKCIJA TELA

Gojaznost i liposukcija

Liposukcija nije metoda kojom se leči, smanjuje gojaznost. Liposukcijom se koriguje kontura tela uklanjanjem masnih naslaga na pojedinim delovima tela (stomak, slabine, butine, stražnjica, podkolenice, dojke, lice, nadlaktice). Ova procedura se može obaviti istovremeno na svim pomenutim predelima i tada se može odstraniti 3-6 litara masti. Iako se ova procedura izvodi kroz male rezove (oko 0,5 cm) ona predstavlja ozbiljan hirurški zahvat, odnosno veliku ranu koja se ne vidi, koja je ispod kože.
Neiskustvo i rad neadekvatnim kanilama mogu imati za posledicu ružne neravnine na delovima tela gde je izvršena liposukcija. Često se nekorektno naglašava prednost ultrazvučne liposukcije. Ultrazvučna liposukcija ima i prednosti i nedostatke. Danas, i u bogatom svetu, hirurzi mnogo češće rade klasičnu liposukciju od ultrazvučne.

Povećanje, smanjenje i podizanje dojki

Povećanje dojki, tj. ugradnja ,,silikona” – implantata dojki je danas najčešća operacija iz domena estetske hirurgije.
Implantati se mogu ugraditi manjim rezom ispod dojke ili rezom u pazuhu ili rezom po ivici areole (krug oko bradavice). Rez u pazuhu je najmanje vidljiv ali je nešto veća operacija u odnosu na operaciju rezom ispod dojke. Rez po ivici areole danas se ređe primenjuje Implantat se može postaviti ispod mlečne žlezde ili ispod grudnog mišića (koji se nalazi ispod mlečne žlezde).
Danas se primenjuju različiti implantati (glatki, tekstuirani, okrugli, anatomski, visokog i nižeg profila). Svi oni imaju prednosti i nedostatke. Zato se u svakom slučaju, konkretno sa pacijentom, određuje kojim će se rezom izvršiti ubacivanje implantata, da li implantat staviti pod mlečnu žlezdu ili pod grudni mišić i koju vrstu implantata primeniti. U odnosu na glatke implantate oko tekstuiranih implantata znatno ređe se stvara tvrda vezivna čaura koja deformiše dojku i dojka postane suviše tvrda.
Danas se najčešće primenjuju tekstuirani okrugli ili anatomski implantati. Anatomski implantati u određenim slučajevima daju bolji oblik dojke. Kod mršavih osoba treba primeniti anatomski implantat i postaviti ga ispod grudnog mišića. Ako se kod takvih osoba stavi okrugli implantat ispod mlečne žlezde, ivice implantata se često vide uz nabiranje kože dojke.
Smanjenje dojki je veći i ozbiljniji hirurški zahvat. Uz smanjenje dojke izvrši se i podizanje dojke. Ova operacija je uvek praćena većim vidljivim ožiljkom. Ožiljak se nalazi oko ivice areole i od areole do ispod dojke u vidu obrnutog slova T. Ako se primeni metoda vertikalnog ožiljka onda se izbegne horizontalni deo slova T. Ova operacija ima i potencijalne opasnosti: infekcija dojke, ugrušak krvi u dojci, delimično ili potpuno izumiranje bradavice i areole i izumiranje manjeg ili većeg dela dojke. Pored toga dojke mogu biti u nekim detaljima asimetrične. Najčešće se ne može dobiti savršen oblik dojke po želji pacijenata. Često su pacijenti nezadovoljni oblikom dojke. Zbog toga, ukoliko dojke nisu suviše velike i spuštene, ovu operaciju ne treba preporučivati.
Podizanje dojke – mastopeksija izvodi se sličnim hirurškim zahvatima kao kod smanjenja dojki uz slične ožiljke. Ako su dojke spuštene i uz to male, atrofične onda se uz podizanje dojke u dojku mora ubaciti implantat. Podizanje dojki aptos metodom (aptos needle) za ključnu kost može dati primetan rezultat ali kratkog trajanja.

Korekcija trbušnog zida

Korekcija trbušnog zida predstavlja veću operaciju. Uz odstranjenje viška kože i podkožnog masnog tkiva najčešće je neophodno izvršiti i ojačavanje opuštenih trbušnih mišića. Operacija se izvodi kroz horizontalni rez u suprapubičnoj regiji (predeo neposredno uz stidne dlake). Kada se odstrani višak tkiva i ojačaju trbušni mišići, šije se rana navlačenjem kože prema pubičnoj regiji. Ako se koža suviše nateže dolazi do nekroze većeg ili manjeg dela kože što predstavlja ozbiljnu komplikaciju i dodatne operacije. Prilikom navlačenja kože prema pubičnoj regiji neophodno je zadržati pupak na odgovarajućem delu trbušnog zida. Kod gojaznih osoba nekad je neophodno odstraniti veliki višak kože i podkožnog tkiva. U takvim slučajevima nekad je, pored pomenutog horizontalnog ožiljka u suprapubičnoj regiji, nemoguće izbeći dodatni ožiljak koji ide od pupka do ožiljka u suprapubičnoj regiji.
Kod gojaznih osoba kod kojih je, pored trbušnog zida, neophodno odstraniti višak kože i podkožne masti oko stuka rezovi i postoperativni ožiljci su znatno veći. Nakon ovih operacija neophodno je između trbušnih mišića i kože staviti drenove obostrano kroz koje se drenira tečnost (serom) koja često nastaje nakon ovakih operacija i traje danima, nekad i nedeljama.

Korekcija stražnjice – glutealne regije

Moguće je smanjenje, povećavanje i podizanje stražnjice. Pored liposukcije smanjenje stražnjice postiže se isecanjem kože i podkožne masti. Određena količina, odnosno površina i zapremina tkiva iseca se kroz horizontalne rezove iznad prirodne glutealne brazde ili kroz kose ,,tanga” rezove. Iza ovih operacija ostaju vidljivi ožiljci.
Podizanje stražnjice izvodi se kroz rez iznad stražnjice uz vidljiv ožiljak. Povećanje stražnjice vrši se kroz rezove između gluteusa kroz koje se ubace implantati slični implantatima dojke. Moguće je da se ovi implantati kasnije više ili manje pomere.

Korekcija nadlaktice

Obim i oblik nadlaktice može se korikovati liposukcijom i dermolipektomijom – uklanjanjem viška kože i masnog tkiva uz vidljiv ožiljak.

Korekcija nadkolenica i podkolenica

Obim i oblik nadkolenice i podkolenice može se korigovati liposukcijom i implantatima različite veličine i oblika.

Primena lasera u estetskoj hirurgiji

Laser ima relativno malu primenu u estetskoj hirurgiji. Izjave pojedinaca, u vezi sa primenom lasera često predstavljaju nekorektno i neprimerno reklamiranje. Laser olakšava rad hirurgu, rana manje krvari, postoperativni otok je manji. Ali nije istina da iza lasera ostaju manji ožiljci. Laser zaustavlja krvarenje svojom energijom što je razlog za veći ožiljak. Najmanji ožiljak je iza oštrog skalpela, dobre hemostaze i pravilnog šivenja rane.
U svetu su do sada prikazane brojne ozbiljne komplikacije nakon hirurškog zahvata primenom lasera. Istina, laseri najnovije generacije su znatno bezbedniji. Dubokom dermoabrazijom postižu se bolji rezultati uklanjanjem ožiljaka, pogotovo ožiljaka posle bubuljica u odnosu na laser. Istina, dermoabrazijom se ne mogu tretirati površine gde je koža tanka i pomična kao što su očni kapci. Tu je indikacija za laser.

Uloga kompjutera u planiranju estetske operacije

Bez obzira što se na kompjuteru može pre operacije sve planirati, prikazati i korigovati kompjuter ne izvodi operaciju već hirurg. U toku operacije moguće su sve greške bez obzira na idealan plan prikazan na kompjuteru.

 Prof. Dr Radmilo Rončević je istaknuti plastični hirurg sa velikim međunarodnim iskustvom. On je gostujući profesor na mnogim američkim, evropskim i svetskim univerzitetima. Autor je više od 100 naučnih radova objavljenih u vodećim stručnim časopisima o plastičnoj hirurgiji. Predavač na kongresima o plastičnoj i kronofacijalnoj hirurgiji.  Dobitnik je brojnih priznanja od Američkog udruženja plastičnih hirurga za svoj rad. Dr Rončević je član Međunarodne konfederacije za plastičnu, rekonstruktivnu i estetsku hirurgiju (IPRAS), Međunarodno društvo za estetsku plastičnu hirurgiju (ISAPS) i Evropsko udruženje za kronomaksilofacijalnu hirurgiju (EACMFS).

Prof. Dr Radmilo Rončević

Baba Visnjina 26,  Beograd, Srbija
Email: ronac@eunet.rs   Website: www.roncevic.rs
Phone: +381 63 240 375

Izvor: https://ordinacija.tv/

Poslednji tekstovi