NaslovnaApotekaKako sprečiti i lečiti kijavicu

Kako sprečiti i lečiti kijavicu

Za početak morate otkriti uzrok kijavice. Kada znate šta su vam okidači lakše je nositi se s tim. Znaćete šta trebate izbegavati bilo da se radi o hrani, biljkama, drveću ili nečem drugom.

Osim toga, možete preventivno uticati na to da do kijavice dođe. To ćete uraditi tako što ćete unositi prirodne namirnice u određenim količinama. Pomoće vam da se vaš imuni sistem odbrani od stvari koje vas dovode do kijavice. Jer kad je imuni sistem jak, on se lako izbori sa okidačima pa simptomi ili traju kako kratko ili se uopšte ne javljaju.

Propolis

Poznato je da se propolis kao prirodni lek koristi bar 2000 godina. Ovaj pčelinji proizvod ima neverovatna lekovita svojstva za naš organizam. Koristi se kod raznih upala uha, nosa, grla, zatim kod raznih bakterijskih infekcija.

Propolis kapi se koriste za imunitet i prevenciju od raznih virusa i bakterija. Uzimaju se tako što se nakapaju u kašiku u koju ste prethodno sipali malo vode ili soka. Možete ih uzimati svakodnevno. Propolis kapi kao lek za kijavicu su veoma delotvorni jer propolis jača imuni sistem i odličan je u borbi protiv okidača iz prirode koji dovode do alergija i kijavica.

Matičnjak

Od ove lekovite biljke za kijavicu je najdelotvorniji čaj. Priprema se od sušenih delova matičnjaka. Blagotvoran je za organizam a u slučaju gripa i prehlade ubrzava proces  ozdravljenja. U kombinaciji sa medom, matičnjak je dobitna kombinacija za smirivanje kijavice i prirodno jačanje imuniteta.

Ehinacea

Ehinacea je još jedna biljka koja je od davnina poznata po svojim lekovitim svojstvima  i zbog kojih je u velikoj količini zastupljenja u homeopatiji i fitoterapiji. Veoma je dobra u povećavanju odbrambenih sposobnosti organizma. Biljku preventivno kao lek za kijavicu  možete uzimati u obliku čaja ili kapsula.

Cink

Ovaj vitamin je jedan od ključnih za naš organizam i imuni sistem. On je zadužen za sprečavanje i pojavu upala i virusa, respiratornih organa, ublažava simptome prehlada i kijavice. Na dnevnom nivou jedna odrasla osoba treba da unese od 8 – 11 mg cinka. Unosi se hranom ( meso, jaja, koštunjavo voće, žitarice, španać i drugi ) ili tabletama.

Ren

Ren je stari narodni lek za kijavicu  i dobro je poznat kod prirodnog lečenja kijavice. Obično se priprema tako što se samo naredna  pa se pomeša sa malo sirćeta i doda nekoj salati. Isto tako narendani ren možete pomešati sa kašikom meda jer osim što je kombinacija izuzetno zdrava protiv kijavice, ublažićete njegov ukus koji obično tera ljudima suze na oči.

Tablete protiv kijavice

Iako se kijavica najbolje leči prirodnim putem sa svim preparatima koje smo već nabrojali, može se lečiti i tabletama. Takođe, u obzir dolaze i razni sprejevi za nos.

Iako u zadnjih nekoliko godina mnogi osobe, zbog nedostatka vremena, posežu za hemijskim preparatima koji leče kijavicu, ipak treba biti obazriv. Mnogi od njih se ne preporučuju bez lekarskog recepta, konsultacije i nadzora.

Akcenat se ipak daje prirodnim sredstvima. Lek za kijavicu je najbolje uzimati u vidu čaja, i odležati po potrebi i 7 dana, kao što je predviđeno i preporučeno od strane lekara.

Prirodni lekovi za kijavicu

Postoji mnogo jednostavnih kućnih lekova koji vam mogu olakšati kijavicu. Ako ste se pitali kako izlečiti kijavicu, predložićemo vam nekoliko prirodnih preparata koji će vam poslužiti .

Neven

Neven je odličan prirodni za lečenje kijavice. Od njega se prave rastvori za nos koji se koriste čak i preventivno da ne bi došlo do kijavice. Pripremite pola litre tople vode u koju stavite pola kašičice morske soli. Zatim dodajte i jednu kašičicu tinkture od nevena i rukom promešajte da se sve sjedini i rastopi. Ovom mešavinom ćete ispirati nos svaki dan dok traje kijavica.

Potrebno je da se nagnete nad posudu, zatim gurnete nos u vodu i udahnete nosom a zatim brzo ispljunete vodu. Na ovaj način ćete ispirati obe nozdrve i očistićete ih od svih nagomilanih nečistoća. Proces možete izvoditi dva puta nedeljno u momentima kad kijavica nastupi.

Pepermint ulje

Ako je posledica vašeg kijanja zapušen nos, onda vam ulje peperminta sa svojim antibakterijskim svojstvima može pomoći.

Prokuvajte jednu šolju vode pa je sipajte u veću posudu. Nakapajte 5 kapi  ulja peperminta i dok je voda još topla nagnite se nad posudu da udišete paru. Obavezno stavite peškir preko glave kako para ne bi odlazila u prostor oko vas. Udisanje pare i ulja pročistiće nazalne kanale i lakše ćete disati. Takođe ćete se osloboditi kijavice koja je uzrokovana iritacijom i prehladom.

Čaj od mirođije

Mirođija poseduje jaka antibiotska i antivirusna svojstva koja mogu da se suprotstave bilo kojoj infekciji gornjih respiratornih organa, uključujući i kijavicu.

Prokuvajte šolju vodu i u nju dodajte dve kašike zgnječenih semenki mirođije. Šolju pokrijte tanjirićem i ostavite 10 – 15 minuta neka odstoji. Kad se napitak ohladi možete početi sa konzumiranjem.

Dovoljno je dnevno piti po 2 šolje ovog čaja kako biste smanjili kijanje.

Prilikom pripreme ovog čaja, nikada nemojte nastaviti kuvati vodu nakon dodavanja semenki mirođije. Uništićete sva prirodna ulja koja se nalaze u njima.

Čaj od kamilice

Topla šolja čaja od kamilice je jedan odličan kućni lek protiv kijavice i možda najbolji lek za prehladu. Poseduje odlične antihistaminske osobine zbog kojih ćete gotovo odmah osetiti olakšanje.

Napitak se priprema od sušenih cvetova biljke. Prokuvajte 2 dcl vode i dodajte jednu supenu kašiku sušenih cvetova kamilice. Kad se prohladi procedite pa dodajte zaslađivač po želji.

Potrebno je dnevno popiti 2 šolje čaja kako biste zaustavili kijavicu. Umesto čaja od kamilice možete piti čaj od koprive.

Đumbir

Đumbir je jedan od najstarijih i najefikasnijih kućnih lekova za lečenje raznih virusa i nazalnih problema a pokazao se i veoma dobar lek za kijavicu.

Dnevno konzumirajte 1 – 2 kašičice đumbira dok kijanje ne prestane. Takođe možete iseckati nekoliko kolutića đumbira i staviti ih u vodu i prokuvati. Kasnije procedite napitak, zasladite medom i popijte. Ovo radite uveče kako biste zaustavili kijanje u toku noći.

Vitamin C

Ovaj vitamin pomaže kod smanjenja proizvodnje histamina u našem telu, a samim tim kontroliše kijanje. Ako patite od obične prehlade popijte čašu limunade ili sok od ceđene narandže kako biste uneli potrebnu količinu C vitamina. U periodima kijavice unosite veće doze povrća koje sadrži bioflavonoide jer deluju na organizam kao C vitamin.

Origano ulje

Ovo ulje poseduje antibakterijska, antifugalna, antiparazitska i antiinflamatorna svojstva koja su od vitalnog značaja u borbi protiv sinusitisa. Origanovo ulje je prirodno ulje i dobijeno je iz biljke origana.

S obzirom da ulje ima specifičan i jak ukus najbolje ga je unositi sa nekim napitkom. U čaj ili sok nakapajte 2 – 3 kapi origano ulja i popijte. Ako ga unosite svakodnevno vrlo brzo ćete se rešiti kijavice.

Sirup za imunitet

Sirup za imunitet kao lek za kijavicu možete napraviti u domaćoj varijanti. Uglavnom se radi o raznim kombinacijama voća, povrća i začina koje mešajući sa vodom kuvate na laganoj temperaturi do određene gustine. S obzirom da je sirup oslobođen svih hemijskih dodataka, pogodan je i za mlađu decu.

Ovo je samo jedna varijanta za jačanje imuniteta. I ne govorimo samo o deci, već i o odraslim i starijim osobama kojima je zbog raznih bolesti i stresova oslabljen imuni sistem.

Prirodni sirup za imunitet je odlična stvar ukoliko razmišljate kako se bi da pomognete. Možete ga uzimati tokom cele godine bez ikakve bojazni da će vam naškoditi. Na taj način, imunitet i čitav organizam držite pod kontrolom i održavate svoje zdravlje.

Izvor: minutzamene.com

Poslednji tekstovi