NaslovnaApotekaKAKO SE LEČE NOKTI DA BI PONOVO BILI RUŽIČASTI, SJAJNI, GLATKI

KAKO SE LEČE NOKTI DA BI PONOVO BILI RUŽIČASTI, SJAJNI, GLATKI

Nokti su kožni adneksi u obliku nastavka kože koji oblikuju nokatni nabor na krajevima prstiju ruku i nogu. Bolesti, odnosno poremećaji na noktima nazivaju se onihozama. One se mogu javiti kao samostalna bolest noktiju ili kao deo neke opšte bolesti.

Normalni, zdravi nokti kod mlađih osoba su ružičasti, sjajni i glatke površine. Nokat raste oko 0,5-1 mm nedeljno. Vreme potrebno za obnovu nokta na rukama iznosi oko 3-6 meseci, dok nokti na nogama rastu sporije pa je vreme potrebno za njihovu obnovu oko 12 meseci. Nokti se razvijaju u trećem mesecu embrionalnog razvoja i završetkom trudnoće dostižu normalnu veličinu. I kod zdravih ljudi se na noktima mogu nalaziti brazde ili grebeni, a posebno kod starijih gde je nokatna ploča manje sjajna i žućkasto-sivkasta. Uzrok oštećenja noktiju mogu biti brojni spoljašnji i unutrašnji faktori. Od spoljašnjih faktora svakako najčešće štete raznorazni deterdženti i sredstva za čišćenje, grickanje noktiju kao i prečesta upotreba odstranjivača laka. U novije vreme čak su se pojavili slučajevi melanoma (rak kože visoke smrtnosti) ispod nokatne ploče, i zaključak je da su uzrok tome UV lampe koje se puno koriste kod brzog sušenja noktiju posle lakiranja u kozmetičkim salonima. Unutrašnji faktorisu brojni, kao npr. starosna dob, rasa, upotreba nekih lekova, a u kombinaciji sa eventualno nekim drugim simptomima ukazuju na ozbiljniji poremećaj. Promene ili abnormalnosti noktiju često proizlaze iz prehrambenih nedostataka ili drugih bolesti. Vrlo su česte, posebno u letnjem periodu gljivične infekcije nokta, što zbog povećanog znojenja u obući zatvorenih prstiju, što zbog određene sklonosti ka toj pojavi. Lečenje je upešno antimikoticima ali njegova mana je što je potrebno da traje dugo. I po prestanku simptoma koji su vidljivi, potrebno je sprovoditi terapiju čak mesec dana. Većina pacijenata ne postupa po uputstvu koje dobije u apoteci i onda se gljivična infekcija vraća i postaje hronična.

Dijagnoza bolesti noktiju postavlja se na temelju anamneze, kliničkog statusa i laboratorijske dijagnostike (npr. mikološka i bakteriološka ispitivanja). Lečenje noktiju sprovodi se lokalnim i sistemskim preparatima, ali treba upozoriti da je lečenje dugotrajno. Sistemski preparati su veliki induktori enzima jetre, što znači da stupaju u interakcije sa mnogim lekovima, pa u slučaju da antimikotik nije jedina terapija koju primate konsultujte se sa svojim lekarom i farmaceutom pre njegove upotrebe.

Kao i za kosu, ključ zdravih noktiju je zdrava ishrana u kojoj je zastupljeno dovoljno proteina i svežeg voća i povrća. Savetuje se nošenje gumenih rukavica svaki put kada se ruke dugo drže pod vodom i kada se primenjuju sredstva za čišćenje, na primer pri obavljanju kućnih poslova. Nokte ni zanoktice ne treba grickati, jer se tako može oštetiti okolno tkivo. I najmanja povreda pored nokta omogućava bakterijama da se nasele i izazovu infekciju. Kada se nanosi krema za ruke, potrebno je da se utrlja i u nokte, jer se na taj način osigurava vlažnost rukama i noktima. Potrebno je izbegavati dugotrajnu izloženost sapunu i vodi, jer oni isušuju kožu i nokte koji potom potaju krhki i lomljivi. Ako se često peru ruke, važno je izabrati sapun koji ima neutralnu pH-vrednost. Posle pranja, ruke je potrebno dobro obrisati, jer voda koja se zadrži isušuje kožu. Hidratantnu kremu za ruke i nokte treba primeniti posle svakog pranja, a obavezno pre spavanja.

Dipl. farm. spec. Bošković Ana
Apoteka Niš

Poslednji tekstovi