NaslovnaApotekaKako napraviti slane kapi za čišćenje nosa

Kako napraviti slane kapi za čišćenje nosa

Slane kapi (rastor soli) za nos koristi se onda kada je beba još uvek mala da bi umela sama da isprazni (izduva) nos. Kod beba koje imaju izrazitu potrebu da dišu na nos, veoma je važno da je on prolazan za vazduh, naročito tokom dojenja ili hranjenja na bočicu ili tokom spavanja. Pokušajte da očistite bebin nosić 15 minuta pre hranjenja.

Čišćenje nosića na ovaj način pogodan je za male bebe, ali ako starija beba ne pruža otpor, nema razloga da i njoj ne očistite nosić

Šta je potrebno za ovaj postupak?

  1. Gumena pumpica, aspirator koji se kupuje u apoteci za tu namenu ili, najprostije, a vrlo efikasno: cevčica koja se pravi od infuzionog sistema.

  2. Fiziološki rastvor soli (tj. sprej za decu stariju od 2 godine) koji može da se nabavi u apoteci ili rastvor kuhinjske soli koji možete napraviti u kućnim uslovima.

Kako da napravite rastvor soli za čišćenje nosa kod kuće

Recept: rastvoriti oko 1/2 kašičice soli u 250 ml prokuvane vode. Pravite svakog dana nov, svež rastvor i držite u čistom pokrivenom sudu. Zbog mogućeg rasta bakterija u njemu, nemojte ga primenjivati duže od 24 sata.

Kako da ga koristite

  1. Pod glavicu bebe koja leži na leđima podmestite urolan peškirić.

  2. Ukapajte dve ili tri kapi rastvora u svaku nozdrvu da sekret u njemu učinite ređim. Pokušajte da da zadržite glavicu bebe u istom položaju 30 sekundi  (kraće, ukoliko pruža otpor).

  3. Stisnite balon pumpice, a zatim njen vrh pažljivo stavite u nosić. Zatim pažljivo otpustite balon usisavajući sadržaj nosića (sekret i rastvor koji ste ukapali).

  4. Ukoliko imate pri ruci cevčicu za aspiraciju napravljenu od infuzionog sistema, mekani gumeni deo stavite u nosić, a na drugi kraj cevčice koji držite u ustima povucite vazduh i na taj način aspirirajte sadržaj nosića u cevčicu.

  5. Pumpicu ili cevčicu ispraznite na  papirni ubrus sa strane.

  6. Obrišite pribor i ponovite postupak sa drugom nozdrvom.

  7. Ponovite postupak ako je potrebno .


O čemu još treba voditi računa

  1. Ograničite aspiraciju nosa deteta na  nekoliko puta dnevno, da ne bi ste iritirali sluzokožu .

  2. Nemojte koristiti slane kapi duže od četiri dana zaredom, da ne bi doško do isušivanja sluzokože što može da pogorša situaciju.

  3. Aspiraciju sluzi iz nosa, ukoliko je retka, možete obavljati i bez slanih kapi. Važno je znati da nos treba da bude prazan, a ne samo ”dopunjen” slanim kapima, kako to neki roditelji iz neupućenosti čine. Naime, slane kapi treba dodati samo zato da bi se sekret učinio ređim i da bi se lakše odstranio. One nemaju neki poseban lekovit učinak na sluznicu nosa.

  4. Ako bebu jako uznemirava aspiracija nosa, koristite kapi slane i nežno sam ulaz u nosić očistite štapišem sa vatom. Budite oprezni da ne ubacite štapić unutar nozdrva. Ovaj metod je manje efikasan od aspiracije (usisavanja),  ali bolje išta nego ništa!

VAŽNO UPOZORENJE

Ne koristite nazalne sprejeve sa dekongestivima kod beba. Pedijatri ih ne preporučuju kod male dece, a često ih ne savetuju ni kod starije decu. Osim što nisu preterano efikasni, mogu da izazovu kontra-efekat: nakon kratkotrajnog poboljšanja, nastupa još veća blokada nosa. Ovo stanje se zove medikamentni rinitis i nastupa već nakon nekoliko dana uzastopne primene dekongestiva.

Autor Dr Dragana Stamatović pedijatar

Izvor: pedijatar.rs

Poslednji tekstovi