NaslovnaBiljeLekovito biljeImela - lekovita svojstva

Imela – lekovita svojstva

Poluparazitska biljka koja se razvija na granama voćaka (jabuke, šljive), ili stabala (breza, topola) kao i na boru i omoriki.

Raste kao lisnati grm sferičnog oblika. Ima kratke, cilindrične, glatke i debele stabljike koje su račvasto razgranate. Grane su okruglaste.

Cvetovi su hermafroditni (muški na jednoj strani, ženski na drugoj), sa po 4 latice. Plodovi su loptastog oblika, beli, transparentni, sazrevaju zimi i sadrže lepljiv i sladak sok. Ptice se hrane sokom i pritom prenose seme na susedno drvo. Cela biljka se fiksira za domaćina. Ovu vrstu imele ne. Od ove biljke se koriste mlade grane sa lišćem, ili lišće, ili samo grane.

Sakupljanje lišća se obavlja od oktobra do decembra i od mata do aprila, sa jabuke, kruške, šljive .

Ne sakuplja se sa vrbe, hrasta, lipe, četinara koji su otrovni. Sušenje se obavlja u dobro provetrenim i suvim prostorijama.

Uslovi za upotrebu: Biljka ne treba da sadrži grane deblje od 0,5 cm.

Farmakološko dejstvo:

(širi arterije srca i olakšava njegovo snabdevanje krvlju; takođe širi i periferne krvne sudove), (usporava rad srca), (snižava krvni pritisak), (okrepljujuće dejstvo na srčani mišić), (pospešuje mokrenje.

Najviše lekovitih svojstava sadrži imela koja raste na jabuci, kruški, šljivi.

Ova biljka učestvuje u regulisanju metabolizma. Osobe koje

pate od hroničnih poremećaja metabolizma, treba da piju redo no čaj od imele, u periodu od 6 sedmica. U ovom slučaju neophodno je piti 2 šolje čaja dnevno, jednu ujutru i jednu uveče. Imela je delotvoran lek, kako protiv arterioskleroze, tako i kao preventiva infarktu. Posle infarkta, piju se 3 šolje čaja na dan – 6 sedmica, 2 šolje – 3 sedmice i 1 šolja dnevno – 2 sedmice. Treba uzimati po pola šolje pre i posle obroka (doručka, ručka i večere).

Budući da sadrži aktivne supstance koje normalizuju ceo cirkulatorni sistem, ova biljka uzrokuje pad visokog krvnog pritiska i normalizuje nizak pritisak. Inače, čaj od imele treba piti 6 sedmica, jedanput godišnje: 3 šolje dnevno – 3 sedmice, 2 šolje – 2 sedmice, 1 šolja -1 sedmica; dalje je dobro nastaviti sa po 1 šoljom čaja ujutru, tokom cele godine. Čak i kada je reč o hipertenziji koja se već duže vremena ispoljava, imela daje dobre rezultate. Ženama se preporučuje ovaj čaj u slučaju menstrualnih smetnji, naročito kod obilnih krvarenja, kao i krvarenja posle porođaja i u klimaksu.

Kod (krvarenja iz nosa), čaj od imele se koristi za ispiranje nosne šupljine.

Način upotrebe:

– Čaj pripremljen u vidu hladnog macerata: 1 puna kašičica

imele treba da odstoji u 250 ml hladne vode 12 časova, zatim se malo zagreje i procedi. Ako je potrebna veća količina u toku dana, čaj se čuva u termostatu.

– Svež sok: Sveže lišće i stabljike treba oprati, i dok su još mokri staviti ih u centrifugu sokovnika i ostaviti da se ocede.

– Mast: Sveže bobice imele se pomešaju sa hladnom masnoćom (margarinom). Koristi se protiv promrzlina.

Poslednji tekstovi