NaslovnaKozmetikaBolna zadebljanja na koži

Bolna zadebljanja na koži

Zbog oblika i jakog bola u narodu se zove kurje oko. Najčešće se javljaju na tabanima, na spoljnoj strani V prsta, između IV i V prsta , u predelu sitnih zglobova stopala, na površini prstiju. Oblik stopala su bitni za stvaranje kalusa. Koščata ispupčenja sitnih zglobova stopala, različiti deformiteti prstiju olakšavaju trenje kože i formiranje kalusa na prstima i na tabanu.

Glavni uzrok njihovom nastanku je nepravilan raspored sila pritiska po površini stopala. Loše držanje tela, deformiteti kičme i nogu, nepravilna statika stopala, deformiteti prstiju stoplala, ravni tabani i neudobna, uska obuća remete pravilnu statiku stopala. Nešto češće se javlja kod žena. Često sportisti imaju ovaj problem. Iako nose udobnu sportsku obuću, zbog čestih, kratkotrajnih sila trenja i povremenog jakog pritiska u toku sportskih aktivnosti, lako se formiraju bolni klavusi. Mogu se javiti čak i na prstima šaka, na pr. na kažiprstu kao posledica dugotrajne upotreba miša za kompjuter. Klavus može biti i znak dijabetesa, neuroborelioze ili reumatoidnog artritisa.

Žuljevi

Svako je u životu imao žuljeve, najčešće posle nošenja nove, nerazgažene ili neudobne obuće. Ni na šakama nisu retki, fizički radnici često imaju i više žuljeva na dlanovima. To su bolna zadebljanja kože nastaju kao posledica mehaničke traume i delovanjem jakog pritiska na šakama i stopalima. Uglavnom na koštanim ispupčenjima na zglobovima prstiju, između prstiju, u predelu ahilove tetive, na dlanovima…
Posledica je delovanja jakih, kratkotrajnih i lokalizovanih sila, za razliku od kalusa koji se razvijaju delovanjem sila usled nepravilne statike celog stopala. Razlikujemo tvrde žuljeve, koji imaju veoma tvrdu površinu, meke žuljeve na mestima trenja (uglavnom između prstiju na stopalima), i žuljeve koji se javljaju oko ivice nokta. Ukoliko su neposredno iznad kostiju ili zglobova mogu biti bolni. Nekad ih je teško razlikovati od kalusa – kurjih očiju. Ukoliko su veoma zadebljali, izazivaju bol, mogu remetiti hod i omogućiti nastanak kalusa.

Lečenje

Neophodno ih je uklanjati. Postoje brojni preparati na tržištu. Mehaničkim struganjem i nanošenjem keratolitika – preparata koji sadrže ureu, mlečne, glikolne ili salicilne kiseline (najčešće u koncentraciji 10-17%) uklanja se zadebljanje.
Na tržištu postoji više različitih preparata u vidu tečnosti, krema ili posebnih flastera. Lepljivi jastučići ili flasteri se stavljaju preko debelih naslaga, dok preparati u vidu losiona ili krema su najbolji za održavanje. Ne smeju ih koristiti trudnice. Ukoliko su žuljevi tanki moguće ih je ovim preparatima potpuno ukloniti. Ali ako su velika zadebljanja kože, i pored upotrebe keratolitika, naročito kod klavusa, neophodno je potražiti pomoć dermatologa koji će ih ukloniti. Ukoliko se koriguju nema sile koja ih je izazivala, više se na tom mestu neće pojavljivati. Bol i nelagoda pri hodu nestaju kada se promena ukloni. Međutim, ukoliko se ne koriguju deformiteti, loše držanje i loša statika stopala, klavusi i žuljevi će se ponovo javiti.

Po savetu fizijatra i ortopeda treba raditi korektivne vežbe stopala i kičme, i koristiti različita ortopedska pomagala, uloške i korektore (na pr. uložak između palca i II prsta i sl). Na mestima gde postoji jako trenje mogu se stavljati posebni ulošci od silikona ili meke plastike.
Nosite udobnu obuću. Dugotrajno nošenje uske obuće, sa visokom potpeticom ne samo što deformiše celo stopalo, već i noge i kič-mu. Visoke potpetice ne treba nositi duže od dva sata, a potom treba masira-ti stopala. Negujte svoja stopala, nanosite kreme za negu i uklonite i najmanje zade-bljanje kože. Tako ćete najbolje sprečiti ponovno nastajanje žuljeva ili klavusa.

Nega nije samo pitanje estetike i kozmetike već zdravlja!

Poslednji tekstovi